Jak oszczędzać pieniądze na rachunkach za ogrzewanie?

Jednym ze sposobów na ograniczenie wydatków domowych jest bliższe przyjrzenie się rachunkom za ogrzewanie. Wraz ze wzrostem rachunków za media, gospodarstwa domowe szukają sposobów na zaoszczędzenie energii. Podpowiadamy niektóre z najbardziej skutecznych i łatwych do wdrożenia metod redukcji wydatków na ogrzewanie.

Zmniejszenie zużycia energii
Pierwszym krokiem do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie jest wzięcie pod lupę zużycia energii. Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że regulacja zużycia energii pozwala sporo zaoszczędzić. Monitorowanie zużycia energii pomaga zrozumieć, w których momentach następuje zbyt duże wykorzystanie energii w stosunku do potrzeb. Umożliwia stopniowe obniżanie poziomu ciepła w niektórych pomieszczeniach. Trzeba również zwrócić uwagę na rodzaj posiadanej instalacji, jeśli chcemy zaoszczędzić to na przykład instalacje fotowoltaiczne zdecydowanie nam w tym pomogą.

Inteligentne termostaty
Warto zainwestować w termostat, który pozwala bardziej efektywnie monitorować zużycie energii. Niektóre "inteligentne termostaty" mogą kontrolować ogrzewanie w imieniu gospodarza, stale utrzymując dom w odpowiedniej temperaturze, bez żadnego wysiłku. Inteligentna technika domowa staje się coraz bardziej przyjazna dla użytkownika, zmieniając efektywność naszych systemów grzewczych. To doskonałe rozwiązanie dla stale zapracowanych właścicieli domów, którzy nie mają czasu na kontrolowanie systemu grzewczego. Dobry termostat, a najlepiej inteligentny termostat wyposażony w WiFi, oszczędza z czasem na rachunkach za ogrzewanie. Efekty można zobaczyć po około sześciu miesiącach, kiedy koszty naprawdę zaczynają się obniżać.

Odpowiednia izolacja
Jednym z kluczowych aspektów, na które należy zwracać uwagę przy ograniczaniu zużycia energii, jest zapobieganie ucieczce ciepła z domu. Dobra izolacja zapewnia, że energia w żaden sposób nie zostanie zmarnowana, a straty ciepła zostaną ograniczone do minimum. Zastanówmy się nad zainwestowaniem w okna z podwójnymi szybami, wzmocnione izolowane drzwi wejściowe i izolowane ściany. Izolacja oznacza, że nasz dom nagrzewa się szybciej, zużywając mniej energii i utrzymując ciepło wewnątrz. Pozwala zmniejszyć liczbę godzin w trakcie, których ogrzewanie jest codziennie włączone.

A może instalacja ogrzewania podłogowego?
Ogrzewanie podłogowe znane jest ze swojej efektywności. Jest to również ekologiczny system grzewczy, ponieważ działa w znacznie niższej temperaturze, a jednocześnie osiąga ten sam, jeśli nie wyższy poziom komfortu, niż konwencjonalne grzejniki, zużywając tym samym mniej energii. Innym powodem jego wyboru może być równomierne rozprowadzanie ciepła w całym domu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 547 695

E-mail: kontakt@energetycznikreatorzyzmian.pl

Porady dla budujących i wykańczających mieszkanie w kwesti ogrzewania. Wskazówki dotyczące ogrzewania podłogowego, doboru grzjników oraz spefcyfiki termostatów i inteligentego ogrzewania. 

iterma.pl